ul. Tomasza Zana 38 a, 20-601 LUBLIN
tel. (0-81) 524-02-55, 528-08-22
fax (0-81) 525-91-51
e-mail: redakcja@forumakad.pl
To jest stara wersja serwisu. Nie jest ona aktualizowana od maja 2010 roku.
Zachęcamy do odwiedzenia nowej wersji!
Wiadomości


Politechnika Białostocka

Tradycja nasycona technologią

Lansowany dotychczas model rozwoju Podlasia w oparciu o tradycyjne gałęzie gospodarki, wykorzystujący wizerunek „Zielonych płuc Polski”, nie spełnił oczekiwań. Województwo podlaskie należy do najsłabiej zaawansowanych we wprowadzaniu gospodarki opartej na wiedzy. Trudno jednak spodziewać się całkowitej zmiany sposobu funkcjonowania regionu. Dlatego grupa naukowców postanowiła stworzyć scenariusz rozwoju regionu, w którym tradycyjne branże zostaną nasycone nowoczesnymi technologiami. W celu realizacji tego zamierzenia powstał program Foresight technologiczny „NT FOR Podlaskie 2020”. Regionalna strategia rozwoju nanotechnologii, o wartości ponad 2,4 mln zł, którego koordynatorem jest prof. Joannicjusz Nazarko z Politechniki Białostockiej.

Na pytanie, czy warto wydawać tyle pieniędzy na prognozowanie przyszłości, które wielokrotnie się przecież skompromitowało, prof. Nazarko odpowiada: „Nie stać nas na to, by nie myśleć o przyszłości. Foresight to nie proste przewidywanie, ale metoda badawcza, próba zaprogramowania zdarzeń – w naszym przypadku kierunków rozwoju Podlasia – i wskazania działań, które pozwolą te zamierzenia zrealizować”.

Metodyka badań ma polegać na pracy paneli ekspertów, którzy podczas „burzy mózgów” określą technologie, które pomogą rozwinąć poszczególne działy gospodarki regionu. Następnie powstaną tzw. mapy technologiczne, które określą, jak dojść do wdrożenia wskazanych technologii i skąd wziąć ludzi, potrafiących to zrobić. Kolejny etap to tworzenie i analiza scenariuszy rozwoju uwzględniających uwarunkowania zewnętrzne realizacji zaproponowanych rozwiązań. Rezultatem programu ma być strategia rozwoju nowoczesnych technologii dla Podlasia.

Zespół realizujący program liczy 15 naukowców z białostockich uczelni: politechniki, Uniwersytetu i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zespół ekspertów będzie liczyć ponad 100 osób. To szkoły wyższe mają stanowić zaplecze rozwoju regionu, gdyż dysponują kadrą i laboratoriami, pozwalającymi stworzyć i zaaplikować w podlaskiej gospodarce najnowsze rozwiązania. Medycy znakomicie sprawdzą się w rozwijaniu nowoczesnych technologii dla farmacji i kosmetologii; przy ich współpracy inżynierowie, którzy dotychczas pokrywali implanty medyczne warstwą proszku diamentowego, będą mogli stworzyć nowe materiały do ich udoskonalania. Przemysł bieliźniarski, który z trudem radzi sobie z chińską konkurencją, można nasycić wysokimi technologiami, by oferowane przez niego produkty mogły konkurować z tanią produkcją zagraniczną jakością, a nie ceną. Naukowcy mogą pomóc miejscowościom ubiegającym się o status uzdrowiska, przez wskazanie i udokumentowanie ich zalet prozdrowotnych. Podlaskie ma rozwinąć się dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością.

pik